KEMAL ŞAHİN

KİTAPLARI

KİTAPLARI

kskitap1                kskitap2

Kişiliğinde, içerisinden süzülüp geldigi kültürel değerler ve çağdaş dünyanın olmazsa olmazlarını bağdaştırmış, seçkin bir insanın hayat hikayesidir bu...

"Değerli kitap dostu,
Torosların küçük bir dağköyünde doğup büyüyen, 'Devlet bursu'yla okumak için gittiği Almanya'da 'sıfırdan' başlayarak başarılara imza atan Kemal Şahin'in zirveye tırmanış sırrını kendi üslubuyla, akıcı bir dille bu kitapta bulacaksınız. Şahin, Türkiye, Avrupa ve ABD'de kurduğu şirketlerle milyar dolar seviyesini bularak büyük yatırımlara imza attı. 97'de Almanya'da "Yılın İş Adamı", 98'de "Avrupa Onur Girişimcisi" seçilen Kemal Şahin'in hayatında örnek alınacak, esin kaynağı olacak ve farklı bakış açıları kazandıracak olaylar ve fikirler bulacağınıza inanıyoruz..."
Hayat Yayınları

Torosların eteğine kurulu küçük bir dağ köyü olan Taşlıpınar'da son derece kısıtlı şartlar altında başlayıp, Almanya'nın Aachen kentinde zirveye ulaşan sıradışı bir insanın hikayesi. Bilgi ve yeniliğe açılan kapıları aralamak için şehre attığı ilk adım sonrası yaşadığı sıkıntılar karşısında, "ömrümü Taşlıpınar'da geçirmeye razı olacak mıyım? Seydişehir'de şık kıyafetli hanımlar, beyler; güzel ve temiz giyimli kızlar, ögretmenlerim var. Ben de okumalı ve onlar gibi olmalıyım" diyerek başladığı bu macerada, basamakları birer birer ama hızlı bir şekilde tırmanır.

Tarlada çalıştığı bir gün Konya Lisesi yatılı sınavlarını kazandığı haberini alır ve bu okula kayıt yaptırır. Aradan yıllar geçmiş, genç Kemal liseyi de başarıyla bitirmiştir. Sıra üniversite sınavlarına geldiği vakit, "benim oğlum paşa olacak" diyen baba Osman ŞAHİN' in net tavrı karşısına çıkar. Genç Şahin'in düşüncesi ise oldukça farklıdır. Bakın Şahin o günleri nasıl anlatıyor: "Üniversite sınavları için Taşlıpınar'dan Ankara'ya yola çıktığımda 350 lira param vardı. 300 lirasını babam vermişti. Bu paranın Ankara ve İstanbul'daki onbeş günlük sınav maratonunda bana yetmeyeceğini anlamış ama babamı bir türlü ikna edememiştim. Ankara'nın otel ve yemek fiyatlarını Beyşehir ile mukayese ediyordu. Annemin gizliden verdiği 50 lira da fayda etmemişti. Üzerimdekiler dışında yedek bir elbisem dahi yoktu. Karışık duygular içinde Ankara'ya doğru yola çıkmıştım."

"Kemal Şahin, Toroslar'ın küçük bir köyünden çıkıp Almanya'ya okumaya gitti. Ama o, tahsil yapmakla kalmadı. Almanya ve Türkiye'de kurduğu şirketlerle 10 bin kişiye iş ve aş verdi. Ben onun köyünü bilirim. Benim eli saban tutan Anadolu insanımın neler yapabileceğini herkese göstermiştir..."
Süleyman Demirel
T.C. 9.uncu Cumhurbaşkanı

Genç Kemal sınavdan sınava koşarken parasız kalmış, ama bu çaresizlik O'nun sırasıyla Konya Eğitim Enstitüsü, Hava ve Kara Harp Okulu ile ODTÜ Makine Mühendisliğini kazanmasına engel olamamıştı. Çok sevdiği babası paşa olmasını bekleyedursun O, kararını çoktan vermiş ve ODTÜ'ye kayıt yaptırmıştır.

Hayatının dönüm noktası ise Türkiye'deki binlerce kişi arasından kazandığı yurtdışı eğitim bursu olmuştur. O bu gelişmeyi şöyle yorumluyor: "O an belki de hayatta en çok mutlu olduğum andı. Yıllar sonra Almanya'da 'Yılın İşadamı' seçildiğim zaman bile bu kadar sevinmemiştim." Etibank tarafindan Almanya Aachen Teknik Üniversitesi'ne gönderilen Kemal Şahin, bu okulu 1982 yılında başarıyla bitirir ve Metalurji Yüksek Mühendisi olur. Fakat o yıllarda Türkiye çok karışıktır. Bu yüzden genç Kemal ülkesine bir süre dönmek niyetinde değildir.

"Almanya'ya çalışmak veya okumak için gelen Türkler, artık işyerleri açarak istihdam yaratıyorlar. Alman ekonomisinin daha hızlı büyüyerek dışa açılmasına katkı sağlıyorlar. Kemal Şahin gibi girişimciler, aynı zamanda, Almanya'nın dışarıda daha iyi tanıtılmasına da yardımcı oluyorlar."
Johannes Rau
Almanya Cumhurbaşkanı

Almanya'da mühendis olarak çalışmasına ise Alman Hükümeti izin vermez. O da Almanya'da kalabilmenin en geçerli yollarından biri olan serbest çalışma yöntemini seçer ve küçük bir dükkanla iş hayatına atılır. Bu durumu 15 yıl sonra O'nu Almanya'da "Yılın İşadamı" seçen jürinin başkanı Prof. Dr. Eduard Gaugler şöyle özetler: "Alman bürokrasisi bazen istemeyerek de olsa, çok güzel işlere vesile olabiliyor. Bunun en somut göstergesi karşınızda duran işadamı Kemal ŞAHİN'dir." Peki genç Şahin'i kısa sürede zirveye taşıyan sır neydi?

"Kemal Şahin, Türkiye ile Avrupa ve farklı kökenli insanlar arasında, gerçek anlamda bir aracıdır. Ekonomi ve politikada bir köprü görevi üstlenen Şahin, kolay bir insan değil, ancak çok etkileyici bir dosttur."
Martin Schulz
Avrupa Parlamentosu Üyesi

İşte Kemal ŞAHİN'in ifadeleriyle zirveye tırmanışın kısa ama özlü hikayesi: "İş hayatına atılırken öyle yüklü kapitalim filan yoktu. Yolumu, piyasanın güvenini kazanarak açtım. İşe öğrencilik yıllarımda staj yaparken kazandığım 5 bin markla başladım. Ama asıl sermayem o da değildi! En büyük kapitalim, dürüstlüğüm ve güvenilir olmamdı. Ben de o kapitali kullandım. Yükselmişsem ve bugün hala zirvede tutunabiliyorsam bunun en önemli nedeni saydığım bu iki unsurdur."

"Aachen Teknik Üniversitemiz'den mezun olan Kemal Şahin'e mühendis olarak çalışma izni vermememiz bize büyük bir şans getirdi. Böylece, kurduğu şirketlerle bölgemiz için önemli bir faktör oldu. Kısa zamanda Almanya'nın en büyük Türk kökenli grubunu oluşturan Kemal Şahin, Almanya-Türkiye ekonomik ilişkilerindeki belirleyici rolüne karşılık, sosyo-kültürel faaliyetleri ve eğitim alanlarında yaptıklarıyla da örnek bir şahsiyettir."
Dr. Jürgen Linden
Aachen Belediye Başkanı

O'nun bir diğer önemli özelliği de farklı kültürlere yaklaşımıdır. Farklılığın; kıskançlık, önyargı, kompleks vs. sebeplerin değil, olsa olsa birlikteliğin sebebi olabileceğini belirten Kemal ŞAHİN, Alman Parlamenter Martin Schults'un deyimiyle, "Türkiye ile Avrupa ve farklı kökenler arasında gerçek anlamda bir aracıdır.."

Dürüst ve ilkeli tavırlarıyla zirveye tırmanışını sürdüren Kemal ŞAHİN, geçmişini de asla unutmamıştır. Bakınız O bu konuda neler söylüyor: "Bu servet benim geçmişle olan bağlarımı koparmadı, gerektiginde yer sofrasında yemek yer, yer yatağında yatarım. Ama yeri geldiğinde de en lüks otellerde, en seçkin insanlarla diyaloğa girerim. Bu benim geçmişimle bugünümü sentez ederek, bütün insanları kucaklayan bir anlayışı benimsememden kaynaklanıyor."

"Kemal Şahin, bugün Federal Almanya'nın en büyük Türk Şirketler Grubu'nun sahibidir. Ancak onun sadece ticari başarılarından söz edip, sosyal ve toplumsal alandaki angajmanını ön plana çıkarmamak kişiliğine bir haksızlık olur. Geliri olmayan yüzlerce başarılı öğrenciye burs veren Kemal Şahin, daha birçok sosyo-kültürel hizmete imza atmıştır. Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin daha sağlam zeminlere oturmasına da büyük katkılar sağlayan Kemal Şahin'in Almanya Odalar Birliğimiz'in Dış Ilişkiler Komisyonu'na üye olması beni son derece memnun etti."
Hans Peter Stihl
Almanya Tic. ve San. Od. Birl. Başkanı

İşte bu yüzden olsa gerek Sakıp SABANCI O'nun için şu ifadeleri kullanıyor:

"Kemal Şahin'in gözlerinde babam Hacı Ömer Sabancı'yı görüyorum. Kemal Şahin gibi genç müteşebbisler, Türkiye'yi 2000'li yıllara taşıyacaktır. Özellikle yurt dışındaki başarılarından dolayı, kendisini kalpten kutluyorum."
Sakıp Sabancı
İşadamı

Kemal ŞAHİN'in yaşadığı değişim ve gelişme, yine O'nun sayesinde doğup büyüdüğü yer olan Taşlıpınar Köyü'ne de yansır. Şahin'in bu konudaki değerlendirmesi şöyledir: "kıt-kanaat büyük zorluklara göğüs gererek yaşamaya çalışan Taşlıpınar Köyü'nde fakirlik ve cahillik sebebiyle sık sık kavgalar olurdu. Küçük sebeplerle başlayan kavgalarda ne yazık ki birkaç kişi ölür, 3-5 kişi de uzun hapis cezaları alırdı.

Taşlıpınar'ın makus talihi, 1982 yılında Şahinler Holding'in kurulmasıyla değişti. Türkiye'deki ilk şirketimi kurduğum sıralarda akrabalarım başta olmak üzere, köylülerimin bir kısmını buraya ortak ettim. Parası olmayanları da işçi olarak aldım. Bugün Taşlıpınar'daki gençlerin çoğu Şahinler Holding'in değişik birimlerinde çalışıyor. Durum böyle olunca köyde sadece yaşlılar kaldı. Onun için yaşlılardan bir taraftan övgü ve dua bir taraftan da yalnız kaldıkları için eleştiri alıyorum. Ancak arkama dönüp baktığımda oldukça mutluyum. Zira, köye gelen zenginlik hem Taşlıpınar'ın çehresini değiştirdi hem de halkın bilgi ve eğitim seviyesini yükseltti."

Görüldüğü gibi Kemal ŞAHİN hayat hikayesi ve fikirleriyle Anadolu insanı için çok iyi bir örnektir. Zirveye uzanan yolda inanç ve kararlılıkla yürüyen bu insanın başarıları kesinlikle tesadüfi değildir. Modern bir insan olmakla beraber, geleneksel değerlerden de asla kopmayan, aklı daima ön planda tutan yapısı sayesinde hep güçlü kalmıştır. Bu değerler O'nu, bugün Türk tekstilinin zirvesinde, Avrupa'nın saygın şirketleri olan 10 bin kişinin istihdam edildiği bir şirketler topluluğunun sahibi konumuna taşımıştır.

Umut arayan toplumun her kesiminden insana Kemal ŞAHİN'in hayat hikayesini dikkatle okumalarını tavsiye ederiz.