KEMAL ŞAHİN

KEMAL ŞAHİN ÖNSÖZ

KEMAL ŞAHİN ÖNSÖZ

Şahinler Holding olarak; tekstilden inşaata, enerjiden turizme, serbest bölge işletmeciliğinden gıda ve bilgi teknolojilerine kadar, bulunduğumuz her sektörde fark yaratarak başarıyla yolumuza devam etmekteyiz.

Turizmden başlarsak;2015 yılında Club Mega Saray'da doluluk oranımız oldukça yüksekti. 2015 yılında otelimizde üst segmente hitap eden Mega Saray Deluxe bölümünü hizmete açtık. Şu anda toplam 591 oda ve 1500 yatak ile hizmet vermekteyiz. Yaz sezonunda çalışan sayımız ise 500'ün üzerine çıkmaktadır. Turizm sektöründe ciddi bir kriz yaşanmasına rağmen; Mega Saray olarak iyi bir sezon geçirdik diyebiliriz. Bu yılki fiyatlarımızda fazla taviz vermedik. Ciro ve karlılık açısından 2014 yılının üzerindeyiz. Rusya ile yaşanan gerginlik umarım turizmde büyük tahribatlara yol açmadan sonuca ulaşır. Çünkü Türkiye'nin ciddi bir turizm potansiyeli var ve biz de Club Mega Saray olarak yatırımlarımıza devam edeceğiz. Gelecek yıllar için kendimize; kaliteli yeme-içme imkanı ile birlikte, spor ve eğlence olarak muazzam hizmet sunan bir aile tesisi olma vizyonu belirledik. Spor denince en güçlü yanlarımızdan birisi tenis elbette, var olan 16 kortumuza 6 adet kort ekliyoruz. Antalya'nın en iyi tenis oteli olmak gibi bir hedefimiz var. Buna ulaşmak için orta vadede tenis kortu sayımızı daha da arttırmayı planlıyoruz. Club Mega Saray'ı doğasıyla, sahiliyle, hizmeti ve eğlencesiyle bölgenin en önemli aile-spor tatil köyü haline getireceğiz.

Çorlu'da 2 milyon metrekarelik alan üzerine kurulu Avrupa Serbest Bölgesi'nde işlem hacmimiz 3 milyar dolara ulaştı. Hem işletmesiyle hem yatırımcısıyla hem de gelecek vizyonu ile Türkiye'nin en önemli teknoloji kümelenmesinin yaşandığı örnek bir Teknokent sanayi projesi olduk. Dünyanın en önemli teknoloji üretim firmaları 3M, Foxconn, Polyplex, İndoroma, Flammaoretec, Flextronics, Lindsay ve Korozo gibi dünya devi isimler yatırım için Avrupa Serbest Bölgesi'ni tercih etti. ASB'de doluluk %95'i ve yatırımlar 1 milyar doları buldu. Şu an itibariyle 4000'e yakın kişinin istihdam edildiği bölgemizde; bundan sonra istikrarlı bir hükümetle yabancı yatırımcı sayısının hızla artacağına inanıyorum.

İnşaat sektöründe Beylikdüzü'nün merkezinde 1155 konutla ve 116 cadde dükkanlarıyla bölgenin en iddialı projesiyle atak yaptık. Kişi başına düşen yeşil alanıyla Avrupa kentleri standartlarında olan; geniş caddeleri, koruları, parklarıyla İstanbul'un planlı kentleşmiş yeni yüzü ve hızla değer kazanan bölgesi Beylikdüzü'nün en iddialı projesi Westside İstanbul'da konutların %50'sini satmış durumdayız. Yatırımcısına şimdiye kadar %40-50 kazanç sağlayan projemizde bazı daireler %100 prim yaptı. Proje bitiminde dairelerimizin ortalama %80 değer kazanmasını bekliyoruz. Hem Atatürk Havalimanı hem de yeni yapılan havalimanına yakınlığı, Kanal İstanbul Projesi ve üçüncü köprü yolu üzerinde olması sebebiyle; ticari alanlarımızla da bölgede yeni bir çekim merkezi oluşturacağız. Atatürk Havalimanı'nın batısında 2.5 milyonluk bir nüfusa hitap eden yeni Nişantaşı'nı oluşturuyoruz. Teslimleri Aralık 2016'da başlayacak projemiz 5000 kişinin yaşadığı ve cadde dükkanlarıyla geniş bir kitleye hitap eden merkez olacaktır.

2015 yılında kurların yükselmesi tekstil sektöründeki firmalarımızın karlı bir yıl geçirmesine sebep oldu. İhracatçı olduğumuz için hem talep hem de karımız arttı. Tekstil sektöründe Avrupa'da ve dünyada büyük 8-10 oyuncu var. Bizde bu markaların çoğunun partneriyiz. Dünyanın moda devi Zara'nın bağlı olduğu İnditex grubu, Primemark, Bestseller Group, Next, Mark&Spencer, C&A bizim müşterilerimiz arasında. Zara'nın en önemli üreticisi olan ve kadın-erkek takım elbisesi üretiminde Ortadağu ve Avrupa'nın en büyüğü olan Modavizyon Edirne ve Modavizyon ASB'de yeni 300 kişi alarak çalışan sayımızı 3.500 kişiye çıkardık. 1000 kişiyi daha işe alacağız. Bu sebeple fabrikamızı büyütme çalışmalarına başladık.

Avrupa'daki Santex Moden ve Şahinler France firmalarımızla büyüyen markalara odaklandık. Orada büyük formattaki firmalara hizmet veriyoruz. Warner Bross, Marvel, World Disney gibi büyük film şirketlerinin lisans partneriyiz. Yurt içinde ve yurt dışında 50 civarında stilistimiz koleksiyon üretiyor ve bunları büyük oyunculara sunup bir ay içinde büyük adetlerde ürünü Türkiye'de üretiyoruz. Bu şekilde hem Avrupa'daki firmalarımız büyüyor; hem de bu firmalar Türkiye'de onlarca firmaya sipariş veriyorlar. 2015 yılında Avrupa firmalarımız %20'ye yakın büyüme kaydetti.

Çorlu'daki Bilkont Entegre Tekstil Tesislerimiz Eylül ayından itibaren yüksek bir dolulukta hizmet veriyor. Yeni yönetim kadrosuyla Bilkont; az sayıda, büyük ve karlı müşteriye odaklanarak pazarda önemli oyuncu olarak etkin olmaya devam ediyor.

Muazzam başarılı bir yıl geçiren bu firmalarımızın yanında; diğer firmalarımız da karlı bir şekilde faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedirler.

Umarım 2016 yılı; Şahinler Holding için daha güzel gelişmelere sahne olur ve umarım Türkiye; sürdürülebilir ihracatıyla, yarattığı istihdamla ve dünyaya açılan ekonomisiyle, insanların barış içinde yaşadığı, bütün Ortadoğu toplumlarına ilham veren örnek bir ülke konumuna geçer.