KEMAL ŞAHİN

KEMAL ŞAHİN ÖNSÖZ

KEMAL ŞAHİN ÖNSÖZ

2018’de tüm dünyada ticaret savaşları ve yeni dünya düzeni için önemli gelişmeler yaşandı. Haziran ayında yapılan seçim ile de 2018, Türkiye’nin yönetim sisteminin değiştiği, partili cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği unutulmaz bir yıl oldu. 

Bu yıl Türkiye’de de ekonomik anlamda sıkıntılı günler yaşandı. Üçüncü çeyrekte döviz kurlarının dramatik olarak yükselmesi ve buna bağlı olarak; enflasyonun %25’i, banka faizlerinin ise  %35’i bulması ve enerji maliyetlerinin artması krizin derinleşmesine sebep oldu. Kriz, iç piyasaya üretim yapan, girdileri ithal mala veya  dövize bağlı olan  firmaları daha çok etkiledi. Biz de;  bu bağlamda firmalarımızı gözden geçirdik. Maliyetlerde ki artışlar ile verimliliği kaybolan;  Çorlu’da bulunan bazı ünitelerimizin faaliyetlerini durdurma kararı aldık. Önümüzdeki dönemlerde; Turizm, serbest bölgecilik ve hazır giyim gibi döviz getiren verimli sektörlere odaklanacağız. Gelecekte değişen dünya da var olmak için bu stratejilerimizi uygulamaya devam edeceğiz.

Şahinler Holding olarak Trakya’da hazır giyim alanına yatırım yapmaya devam ediyoruz. Modavizyon firmamızın Ergene, ASB, Havsa ve Edirne merkezde bulunan konfeksiyon fabrikalarında yeni işçi alımlarına hızla devam etmemiz sebebiyle  çalışan sayımızı her geçen gün artırıyoruz. Bu tesislerimizde yalın üretime geçerek verimliliği ve dış piyasalarda rekabet gücümüzü artırdık. Dünya devlerine moda üretimi yapan konfeksiyon firmalarımız kalite, hızlılık ve müşterilerimizin bizden talep ettikleri  sosyal sorumlulukları da yerine getirme konusunda azami titizlik gösteriyoruz.

Avrupa Serbest Bölgesi’nde doluluk oranı %98’i buldu. Ticaret hacmi geçtiğimiz yıla göre %14 artarak 2,5 milyar dolara ulaştı. Gelirlerimiz de dolar bazında geçtiğimiz yıla göre % 29 arttı. Müşterilerimizin büyüme ve yeni yatırım taleplerini karşılamak ve ihracatımızı artırmak amacıyla serbest bölgecilik alanında yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Turizm sektöründe geçtiğimiz yıllarda yaptığımız tali yatırımlar sayesinde sezonu yüksek dolulukla kapattık. Döviz geliri olarak 2018’de %30 büyüdük. Bu sene  Türkiye Holidaycheck’in sıralamasında ilk üç ülke arasına girdi. Club Mega Saray’ın erken rezervasyonları %100’ün üzerinde arttı. Tenise de yatırım yaparak 22 olan kort sayımızı 42’ye çıkardık.  Türkiye Tenis federasyonu ile işbirliği içindeyiz. Tenis alanında dünya standartlarında hizmet veren bir tenis kompleksi projesini üzerine çalışıyoruz. Turizme 2019 yılında da yatırım yapmaya devam edeceğiz.

Bu sene grup olarak ihracatımızı %17 artırdık . Serbest bölge ve turizm gibi döviz getiren hizmet sektörlerimizle birlikte büyümeye devam ediyoruz.  Gelecek sene de stratejik olarak bu sektörlere odaklanıp büyümeye devam edeceğiz ve ihracatımızı ciddi olarak artıracağız.  

Dükkanlarımızın da açılmaya başlamasıyla Westside İstanbul projemizde ise yaşam tam anlamıyla başladı. Projemizin %80’i satıldı. Stoklarımızı satmaya devam ediyoruz. 

Uzun yıllardır sektörde faaliyet gösteren Teyvaş yenilenen ve gençleşen kadrosuyla var olan hizmetlerine devam ederken, sektörün dinamiklerini takip ederek perakende sektörüne de hızlı bir giriş yapıyor. 2019’un ilk aylarında hayata geçecek yeni fastfood zinciriyle farklı tüketicilere ulaşacağız. Aynı zamanda başlatılan inovatif fikir toplama sistemi ile de verilen hizmet ve ürün çeşitliliğini artırarak üst segmentlere ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu vesileyle 2019 yılının gerek grubumuz, gerek ülkemiz ve gerekse tüm dünya için güzel gelişmelere sahne olmasını diliyorum. Herkese mutlu, huzurlu, sağlıklı ve başarı dolu bir yıl diliyorum.