KEMAL ŞAHİN

KEMAL ŞAHİN KİMDİR

KEMAL ŞAHİN KİMDİR

Kemal Şahin, Konya'nın Beyşehir ilçesine bağlı Taşlıpınar Köyü'nde, 1955 yılında doğdu.

İlkokulu Taşlıpınar'da, ortaokulu Seydişehir ve Beyşehir ilçelerinde, liseyi de Konya'da bitirdi. 1973 yılında devlet bursuyla Almanya'ya gitti, Almanca öğreniminin ardından, Aachen Teknik Üniversitesi'nde Metalurji Yüksek Mühendisliği tahsilini tamamladı.

Şahin, 1997 yılında Almanya'da "Yılın İşadamı" ödülüne layık görülürken, Amerika'daki "Dünyayı Yönetenler Klübü" olarak bilinen Enterpreneur of the Year Institute'ye üye kabul edilen ilk Türk oldu.

Avrupa Klübü (Club of Europe) ise kendisine, 1998 yılında, demokrasinin, serbest pazar ekonomisinin ve Türk-Alman dostluğunun gelişmesine sağladığı katkılardan ötürü "Avrupa Onur Girişimcisi" ödülünü verdi.

Hayatını, fikirlerini anlattığı, deneyimlerinin büyük bir bölümünün yer aldığı, "Zirvedeki Şahin" isimli kitabı, Mart 2000 tarihinde Türkiye'de, iş dünyasına ışık tutacak yönetim stratejilerinin yer aldığı "Gurbetteki Şahin" (Der Falke in der Fremde) kitabını da 2002 yılında Almanya'da ünlü yayınevleri tarafından yayınladı.

Yaptığı çalışmalarla, ülkemizin dünyaya tanıtılmasında ve devletimizin yüceltilmesinde gösterdiği üstün başarıdan dolayı, Türkiye Cumhuriyeti 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından, 7 Nisan 2000 tarihinde, "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.

Kemal Şahin, en anlamlı ödüllerinden birini de 31 Ekim 2000 tarihinde aldı. Türkiye'nin 2'inci büyük üniversitesi olan Selçuk Üniversitesi, Şahin'i çalışma hayatındaki başarılarıdan dolayı örnek girişimci göstererek İşletme Ana Bilim Dalı'nda "Fahri Doktora" payesi ile ödüllendirdi.

Şahin, Türkiye'nin yurt dışındaki en büyük lobi kuruluşu ATİAD'ın (Avrupa Türk İşadamları ve Sanayicileri Derneği) kurucularından olup, 4 yıl süreyle başkanlığını yaptı. Halen, derneğin 'İstişare Kurulu Başkanı'dır.

Aynı zamanda, Türk Dış Ticaret Vakfı'nın kurucularından ve Vakfın Mütevelli Heyet Başkanı'dır.

1998 yılında Alman Sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHT)'nin Dış İlişkiler Komisyonu üyeliğine getirilen Şahin, TEMA Almanya Vakfı'nın kurucularından olup, halen Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Alman ve Türk işadamlarını aynı çatı altında toplamak, iki ülke arasındaki ekonomik ve toplumsal iş birliğini artırmak üzere kurulan "Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası"nın kurucu başkanıdır.

Kemal Şahin ayrıca 2006 yılında kurulan TD-Platform (Türk - Alman Öğrenci ve Akademisyenler Derneği)'un kurucularından olup, Danışma Kurulu Başkanı olarak destek vermektedir. Şahin, yaptırdığı iki ilkokulu da T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na devretmiştir.

Köln ve Çevresi Zanaatkarlar Birliği tarafından, 2010 yılında "Girişimcilik Ustası Ödülü" verilmiştir.

2012 yılında Almanya'da Türk kökenli gençlerin eğitimine destek vermek, meslek ve iş konusunda danışmanlık yapmak amacıyla Stiftung: Bildung! Eğitim! Vakfı'nı kurmuştur. Vakıf Alman Hükümeti tarafından da destek görmektedir.

Kemal Şahin son olarak 18 Temmuz 2014 tarihinde Türk-Alman ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle, Almanya Cumhurbaşkanlığı tarafından "1.Sınıf Liyakat Nişanı" ile ödüllendirilmiştir.

Şahin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ticari ve kültürel köprülerin sağlamlaşması için katkılarını sürdürmeye devam etmektedir.