KEMAL ŞAHİN

KEMAL ŞAHİN

KEMAL ŞAHİN

Kemal Şahin, 1955 yılında Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı Taşlıpınar Köyü’nde doğdu. 18 yaşında öğrenim için devlet bursuyla Almanya’ya gitti, mühendislik öğrenimi gördü. 1982’de Aachen’da kurduğu hediyelik eşya dükkânını yıllar içinde genişleterek “Santex Moden GmbH” toptan ve perakende firmasını kurdu.

Şahin, 1997 yılında Almanya'da "Yılın İşadamı" ödülüne layık görülürken, Amerika'daki "Dünyayı Yönetenler Kulübü" olarak bilinen Enterpreneur of the Year Institute'ye üye kabul edilen ilk Türk oldu. 

Yaptığı çalışmalarla, ülkemizin dünyaya tanıtılmasında ve devletimizin yüceltilmesinde gösterdiği üstün başarıdan dolayı, T.C. 9.Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel tarafından, 2000 yılında, "Devlet Üstün Hizmet Madalyası" ile ödüllendirildi.  Yine 2000 yılında Selçuk Üniversitesi tarafından çalışma hayatındaki başarılarından dolayı örnek girişimci gösterilerek İşletme Ana Bilim Dalı’nda “Fahri Doktora” payesi ile ödüllendirdi.  Almanya’daki TEMA Vakfı’nın kurulmasına öncülük ederek, vakfa desteğini Mütevelliler Heyeti Başkanı olarak sürdürmektedir.  Kemal Şahin, Türk - Alman Sanayi ve Ticaret Odası’nın da Kurucu Başkanı olarak görev yapmıştır. Kemal Şahin ayrıca 2006 yılında kurulan TD-Platform (Türk – Alman Öğrenci ve Akademisyenler Derneği)’un Kurucularından olup Danışma Kurulu Başkanı olarak destek vermektedir. 2012 yılında Almanya’da Türk kökenli gençlerin eğitimine destek vermek, meslek ve iş konusunda danışmanlık yapmak amacıyla  Stiftung: Bildung! Eğitim! Vakfı’nı kurmuştur ve halen Yönetim Kurulu Başkanı’dır.

Kemal Şahin son olarak 18 Temmuz 2014 tarihinde Türk-Alman ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle, Almanya Cumhurbaşkanlığı tarafından “1. Sınıf Liyakat Nişanı” ile ödüllendirilmiştir. Şahin, Avrupa ile Türkiye arasındaki ticari ve kültürel köprülerin sağlamlaşması için katkılarını sürdürmeye devam etmektedir.