6.Uyum Zirvesi'nde Başarılı Bir Türk…
Almanya'da “Yılın Girişimcisi" ödülünü alan Kemal Şahin, 6. Uyum Zirvesi'nde yaptığı sunumda başarısının temelinde çok kültürlülük anlayışının olduğunu söyledi.

Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Almanya Başbakanı Angela Merkel himayesinde gerçekleştirilen 6. Uyum Zirvesi’ne katıldı.

Her yıl düzenlenen Uyum Zirvesi’nin bu yılki ana teması “İstihdam Piyasasında Uyum'' olarak belirlendi. Zirvenin ana gündem maddesi, Ulusal Eylem Planı çerçevesinde özellikle göçmenlerin işgücü piyasasına kazandırılması oldu.

Zirveye; Almanya Ekonomi ve Teknoloji Bakanı Philipp Rösler, İçişleri Bakanı Dr. Hans-Peter Friedrich, hükümetin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, bazı eyaletlerin başbakanları, federal ve yerel düzeydeki yetkililer ile göçmenlere ait en önemli sayıda sivil toplum kuruluşunun temsilcisi katıldı.

Almanya’da “Yılın Girişimcisi'' ödülünü alan Kemal Şahin, bu yıl 6’ncısı düzenlenen Uyum Zirvesi’nde yaptığı sunumda şunları söyledi:

“Almanya demografik olarak giderek yaşlanıyor ve işgücü azalıyor küçülüyor. Şu an Almanya’da yeni doğan çocukların %35’i yabancı kökenli. Siyasiler ve toplumun üst katmanları, giderek yaşlanan Alman nüfusu sebebiyle yabancı gençlere duyulan ihtiyacın farkında. Ancak bu bilinç henüz toplumun alt seviyelerinde oluşmadı. Önyargılı olan kesim nedeniyle, toplumda dışlanan ve iyi eğitim alamayan yabancı kökenli gençler var. Biz de bu sorunun farkında olarak önde gelen sivil toplum örgütleri ve Türk- Alman iş dünyasıyla birlikte Alman Hükümeti’nin desteğini alarak bir vakıf kurduk.

'Stiftung: Bildung! Eğitim! Vakfı’nın ilk projesi olan 'Mentoring’ projesini başlattık. Meslek seçimi arifesinde olan gençlere, başarılı olmuş ve iyi örnek teşkil edecek ağabey ve ablalarının mentorluk yaptığı projeyle; eğitim bilincini ailelere kadar indirip, bu şekilde çocukların iyi eğitim almalarını, iş bulmalarını ve dolayısıyla toplumun refahından pay almalarını sağlıyoruz. Gelecekte Alman toplumunun büyük bir kısmı yabancılardan oluşacak. Uzmanların da söylediği gibi 2030 yılında Alman ekonomisinin 10 milyon işgücüne ihtiyacı olacak. Eğer yabancı kökenli gençler topluma kazandırılamazsa bu ihtiyaç karşılanamaz. Bu nedenle Almanya, toplumun içindeki bu çok kültürlü potansiyele sahip çıkmalıdır. Göçmenler Almanya’da yabancı değildir. Aksine, orada doğan ve ikamet eden toplumun birer parçalarıdır.''

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ülkedeki çeşitlilik konusunda toplumu daha açık olmaya çağırdı. “Biz uyum ülkesi olmak istiyoruz” diyen Merkel; bu siyaseti diyalog üzerinden yürüttüklerini, ABD'de insanların farklılıklara alışık olduğunu, Almanya’da bu duruma alışılması gerektiğini kaydetti.

Almanya’nın en önemli yabancı kökenli iş adamı olan ve tüm dünyada 50 farklı ulustan, farklı kültürlerden 10 binin üzerinde çalışanı olan Kemal Şahin, başarısının temelinde çok kültürlülük anlayışının olduğunu söyleyerek, zirveyle ilgili görüşlerini Alman Hükümeti Basın Bölümü ile paylaştı.

Hükümetin resmi internet sitesinde yer alan videoya; http://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2013/05/2013-05-28-integrationsgipfel.html  adresinden veya Alman Hükümeti’nin Youtube kanalından Türkçe alt yazı seçeneğiyle ulaşabilirsiniz.

Diğer Haberler
ŞAHİNLER HOLDİNG A.Ş.
Mehmet Nezihi Özmen Mah. M.Akif Bey Cd. Kasım Sk. No:1 Kat:4 Merter-Güngören 34010 İstanbul / Türkiye
T: +90 (212) 484 20 00 (Pbx) F: +90 (212) 484 20 53 - info@sahinlerholding.com.tr
© Copyright 2013 Şahinler Holding