BBCA Tesisleri Törenle Açıldı.
Değirmen sektörü, tahıl işleme, tahıl depolama, tahıl taşıma sistemleri ve endüstriyel otomasyon ile ilgili yaklaşık 44 yıldır ülkemizde ve dünyada hizmet veren Uğur Makina, Altınbilek ve Meko A.Ş. bir araya gelerek güçlerini birleştirip, BBCA Depolama Sistemleri A.Ş. firmasını kurmuştur.

Avrupa Serbest Bölgesi’nde faaliyete geçen 43.000 m2 açık, 15.000 m2 kapalı alana sahip ve tam kapasite üretime geçtiği zaman 30 milyon Euro ciro hedefleyen üretim tesisinin resmi açılış töreni 06.04.2013 tarihinde; T.C Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, TBMM İdare Amiri ve AKP Çorum Milletvekili Salim Uslu, Tekirdağ Milletvekilleri Özlem Yemişçi ve Ziyaeddin Akbulut, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, BBCA Storex Yönetim Kurulu Başkanı Okçul Barlık, Uğur Grup Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Barlık ve Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin’in katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşma yapan BBCA Yönetim Kurulu Başkanı Okçul Barlık, bu yatırım ile BBCA Storex’in dünya devleri arasında yerini aldığının altını çizdi ve şunları söyledi: “BBCA Storex bugüne dek özellikle yoğun lojistik gerektiren birçok silo liman projesini hayata geçirdi, ürün tipine göre yüksek kapasiteli taşıma ve aktarım gerektiren sistemler projelendirdi. BBCA Storex, ürünlerin depolanma ve taşınmasının yanında; ürün kalitesini kontrol eden, kullanım kolaylığı, güvenilirlik, verimlilik ve kazanç sağlayan sistemler sunmaktadır. Tahıl ve benzeri emtia grupları depolama sistemleri alanında kullandığımız üstün teknoloji ve projelendirme kabiliyetimiz ile dünya standartlarında üretim yapmak, sunduğumuz optimum çözümler ile müşterilerimizin rekabet gücünü artırmak misyonuyla çıktığımız yolda, açılışını yapacağımız üretim tesisimiz bizler için bir gurur anıtı olarak yükseliyor. BBCA Storex olarak hedefimiz, 2017 yılında uluslararası pazarlarda lider firma olmak.”

Bu yatırımın, Avrupa Serbest Bölgesi’nde geçtiğimiz yıllarda artarak süren yatırımların 2013 yılında aynı ivmeyle devam ettiğinin bir göstergesi olduğunu belirten Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, şöyle konuştu:

“Avrupa Serbest Bölgesi, serbest bölgeler sıralamasında son iki yılda 3 basamak birden yükselerek 7. sıradan 4. sıraya çıkmıştır. Bu sayede, büyüme hızı olarak 19 serbest bölge arasında lider konuma gelmiştir. 4000’e yakın kişinin istihdam edildiği Avrupa Serbest Bölgesi, 2011 yılında 2 milyar dolara ulaşan ticaret hacmini 2012 yılı sonunda 2,4 milyar dolara çıkartmıştır. 2013 yılı hedefimiz ise 3 milyar dolardır. Son bir yılın büyüme rakamlarına göre ASB, Türkiye'deki diğer 18 serbest bölge ortalamasından 8 kat fazla büyüyerek yatırımcıların gözdesi oldu. ASB; teknoloji üreten, kalıcı ve ihracatı artırıcı yatırımları çekiyor olmasıyla, Türkiye'nin cari açığının kapatılması noktasında da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu noktadan baktığımızda genel olarak serbest bölgelerin, özellikle de Avrupa Serbest Bölgesi’nin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor. Bugün, Avrupa Serbest Bölgesi’nden yaklaşık 170 farklı ülkeye ihracat yapılıyor. ASB’de üretilen toplam ürünlerin yüzde 60'ı ihraç ediliyor.

Sektörlerinde lider firmaların Avrupa Serbest Bölgesi’ni tercih etmelerinin elbette çok önemli nedenleri var. İstanbul-Avrupa arasında mükemmel coğrafi konum, vergi ve fon muafiyeti, üstün altyapı hizmetleri, ideal ulaşım ağı, minimum düzeyde bürokrasi, özel tapu mülkiyeti, eğitimli ve kaliteli iş gücü, ilk akla gelen özelliklerdir. Tabii ki burada en önemli faktör; dünya çapında 50 farklı ulustan 10 binin üzerinde çalışanı bulunan ve 50 milyon insanı giydiren Şahinler Holding’in global bakış açısıyla yatırımcıyı en iyi anlayan ASB çalışanları ve yöneticilerinin çözüm odaklı hizmet anlayışıdır. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023 yılında serbest bölgeler arasında 1. sırada olmayı, 20 bin kişiye istihdam, toplam 2 milyar dolar yatırım ve 10 milyar dolar ticaret hacmi hedefliyoruz. “

Diğer Haberler
ŞAHİNLER HOLDİNG A.Ş.
Mehmet Nezihi Özmen Mah. M.Akif Bey Cd. Kasım Sk. No:1 Kat:4 Merter-Güngören 34010 İstanbul / Türkiye
T: +90 (212) 484 20 00 (Pbx) F: +90 (212) 484 20 53 - info@sahinlerholding.com.tr
© Copyright 2013 Şahinler Holding